Powered by Worldpay

Strava

Tailwind Nutrition Honours

Tailwind Nutrition is great for mid-packers such as myself but is also used to great effect by those further up the leaderboard.

2017

Name Date Event Achievement  
Steve Way      June 4th, 2017  Comrades 9th Overall
Andy James June 2nd, 2017 Escape from Meriden 5th Overall
Paul Beechey    May 27th, 2017       GUCR 2nd Overall
Sue Harrison May 21st, 2017 Anglo Celtic Plate 100k 1st Female
Anthony Clark  May 21st, 2017 Anglo Celtic Plate 100k 2nd Overall
David McClure May 21st, 2017 Anglo Celtic Plate 100k 3rd Overall
Ry Webb May 13th, 2017 North Downs Way 50 3rd Overall
Michelle Maxwell May 13th, 2017 North Downs Way 50 1st Female
Jamie Hauxwell May 5th, 2017 Hardmoors 200      3rd Overall
Vicky Walsh April 17th, 2017 London 2 Brighton 100K 1st Lady
Emma Hogben  April 8th, 2017 Keilder 50Km 2nd Lady
Barry Miller April 1st, 2017 Vikings Way Ultra 147m 1st Overall
Peter Gettings March 5th, 2017 Hockley Woods Challenge 1st Overall
James Stewart    February 4th, 2017  Rocky Raccoon 100m 1st Overall
Dan Lawson February 2nd, 2017 Run the Rnn 100m 1st Overall
Nathan Flear January 29th, 2017 Flitch 100k 1st Overall

2016

Cy Gearing February 2016 Duathlon Qualified for Team GB  
Nic Errol      February 6th, 2016 Tarawera 100KM 19th of 316  
Ben Shacklock March 27th, 2016 Canalathon 75Km 3rd  
Ali Nash      March 27th, 2016 Canalathon 75Km 4th, 1st V40M  
Robert Turner      March 27th, 2016 UK 100Km Champs 3rd overall, 1st M40  
Karl Doy April 2nd, 2016 Viking Way 147m 3rd Overall  
Ryan Hogben      April 10th, 2016 Kielder 50Km Joint 1st  
John Connolly April 30th, 2016 Highland Fling 10th of 625  
Neil MacNicol April 30th, 2016 Highland Fling 11th of 625  
Davie Gow       May 17th, 2016 Kintyre Way Ultra  Winner & CR  
Nic Errol May 13th, 2016 Transvulcania 110th/1,557  
Rob Byrne May 13-22nd Brathay 10 in 10 1st Overall  
Jessic Williams       May 21st, 2016 The Quest 3rd Lady  
Barry Miller       May 28th, 2016 GUCR 145m 2nd  
Ian Thomas May 28th, 2016 GUCR 145m 3rd  
Graham Connolly       June 11th, 2016 Lochalsh Dirty 30       1st  
Debbie Martin Consani June 11th, 2016 SDW100 1st Lady (6th Overall)  
James Stewart      June 18th, 2016 West Highland Way       1st  
Iona Mackay      June 18th, 2016 West Highland Way 1st Lady  
Norma Bone      June 18th, 2016 West Highland Way Oldest female finisher  
Mark Doyle July 2nd, 2016 Sligo Way Ultra 80k 1st - Course record  
Sean O'Connor July 16th, 2016 10 y Fan 1st Finisher  
Kevin O'donoghue July 16th, 2016        Clyde Stride Ultra            1st overall  
Gerry Craig July 16th, 2016            Clyde Stride Ultra 3rd overall  
David Wiseman      July 16th, 2016 Saint Cuthbert's Way 100k  1st overall  
Duane Roberts      July 16th, 2016            12 Labours of Hercules 1st in Hercules Class  
Andy Persson July 23rd, 2016 Thunderrun 24hr 1st Solo Male  
Caroline Upton July 23rd, 2016 Thunderrun 24hr 2nd Solo Female  
Alan Tait       July 23rd, 2016 Run the Blades 50k 2nd overall  
John Stocker August 6th, 2016 NDW100 3rd Male  
Debbie Martin-Consani August 6th, 2016 NDW100 1st Female  
Ian Hammett August 13th, 2016 SVP100 1st Male  
Sam Lewsey August 13th, 2016 SVP100 1st Female  
Neil Rutherford   August 20-22nd, 2016 Ultra GB 200 miles 1st overall  
Dave Cox August 25th, 2016 T184 1st Overall  
James Alan August 25th, 2016 T184  1st Overall  
Duane Roberts August 25th, 2016 T184 3rd Overall  
Paul Beechey August 25th, 2016 T100 1st Overall  
David Shaw September 3rd, 2016 Glenmore 24hr 1st Overall  
Ross Grieve September 3rd, 2016 Glenmore 24hr 2nd Overall  
Mark Wheeler September 3rd, 2016 Glenmore 24hr 3rd Overall  
James Stewart September 17th, 2016 Tooting Bec 24 hr 1st Overall  
Neil MacNicol September 17th, 2016 Tooting Bec 24 hr 2nd Overall  
Ryan Hogben September 17th, 2016 St Oswalds 100k 1st Overall  
Paul Foster September 17th, 2016 St Oswalds 100m 3rd Overall  
Emma Hogben September 17th, 2016 St Oswalds 50k 1st Female  
Ian Hammett September 17th, 2016 Chiltern 50 2nd Overall  
John Stocker September 17th, 2016 Chiltern 50 3rd Overall  
Nathan Flear      September 17th, 2016 Robin Hood 100 1st Overall  
Ry Webb      September 25th, 2016 Surrey Hills Ultra 1st Overall  
Dan Lawson October 22nd, 2016 Euro 24hr Champs 1st Overall  
Ali Young October 22nd, 2016 Euro 24hr Champs 1st GB Female  
Michelle Maxwell  November 19th, 2016       Beacons Ultra 1st Female  
Dan Lawson November 19th, 2016 Mt Gaoligong Utra Joint 1st  
Nathan Flear January 29th, 2017 Flitch 100k 1st Overall  

 

2015

Name Date Event Achievement  
Em Wright       September 26th, 2015 St Oswalds 50k      2nd Lady  
Em Wright      October 17th, 2015 Rotherham 50m      3rd Lady  
Barden Davis      November 14th, 2015 Likeys Beacons Ultra       1st Overall  
Robert Turner       November 7th, 2015 Glen Ogle 33 1st Overall  
Pete Ackerley November 7th, 2015 Warrington Way 40m 3rd Overall  
Kirk Hardwick Oct 31, 2015 White Horse Ultra 100m 1st Male  
John Hill Oct 31, 2015 White Horse Ultra 60m 1st Overall  
John Lill Oct 25th, 2015      Stort 30 British Trail Running Championships 3rd in Age Group  
Gerry Craig    Sept 5th, 2015 Glenmore 12hr 1st Overall

 

If you've had a Tailwind fuelled achievement you'd like to share please let me know here